همه انسان‌ها از آغاز آفرینش تاکنون در تلاشند که در تمامی جنبه‌های زندگی رشد کنند و از دیگران پیشی بگیرند. یکی از این زمینه‌ها که بسیار مورد توجه همه بوده و هست کسب ثروت و فراوانی است. پول و ثروت حق طبیعی هر انسانی است که پا به این دنیا می‌گذارد و داشتن یک زندگی شاد همراه با فراوانی و لذت می‌تواند انگیزه هر تلاشی در این دنیا باشد. خوب است بدانید که علاقه و تمایل انسان‌ها به ثروت و پول به هیچ عنوان یک میل منفی به حساب نمی‌آید بلکه انگیزه داشتن ثروت و رفاه برای هر شخص، امری کاملاً مثبت بوده و موجب ایجاد نیروی محرکه طبیعی کار و تلاش در هر فرد می‎شود.

پس اگر در زندگی خود دچار مشکل اقتصادی هستید و دخل و خرج شما یکی نیست، حتماً یک جای کار دچار مشکل شده است. آیا تا به حال به این فکر کرده‌اید، این مشکل از کجاست و چگونه می‌توانیم ثروت و فراوانی را به سمت خود جذب کنیم؟ ما اینجا هستیم تا برای یافتن پاسخ این سوال‌ها به شما کمک کنیم.

راز جذب پول و ثروت

ابتدا بیایید با تعریف درست ثروت آشنا شویم. ثروت در واقع اعتقادی است که شما در ضمیر باطن خود احساس می‌کنید. بله شاید کمی تعجب کردید. این تعریف با تعاریفی که قبلاً در مورد پول و ثروت شنیده‌اید تفاوت دارد. طبق این تعریف اگر شما فرد ثروتمندی نیستید تنها یک دلیل وجود دارد و آن استفاده نکردن از قدرت ضمیر باطن برای رسیدن به شاهراه ثروت است.

برای آشنایی با ضمیر باطن می‌توانید مقاله «گنج درون خود را به راحتی به دست آورید.» را مطالعه کنید.

چرا شما ثروتمند نیستید؟

برای اینکه بفهمید چرا تا کنون فرد ثروتمندی نشدید و پولی بیش از آنچه که هست ندارید، به جمله‌های زیر دقت کنید. کدام یک در مورد شما صدق می‌کند؟

 • پول را به دیده تحقیر نگاه می‌کنید.
 • پول و ثروت مادی را یک چیز کثیف می‌دانید.
 • پول را ریشه همه بدی‌ها می‌دانید. (هرگز نمی‌توان چیزی را که از آن انتقاد می‌کنید، به سمت خود جذب کنید.)
 • فکر می‌کنید فقیر بودن یک نوع فضیلت است. ( این اشتباه محض است. زیرا در ضمیر باطن هیچ انسانی چیزی به نام فقر قرار داده نشده است. مطمئن باشید که فقر مانند سایر امراض یک بیماری است. همانگونه که شما چنانچه از نظر جسمانی بیمار می‌شوید سریعاً برای درمان اقدام می‌کنید. در صورت مواجه با فقر و نداری نیز سریعاً باید به دنبال راه حلی برای آن باشید، زیرا این حق شما است که در زندگی خود کامیاب، خوشبخت و ثروتمند باشید.)
 • پول را همیشه محکوم می‌کنید و آن را شر می‌دانید. ( دقت کنید هر آنچه را در زندگی محکوم کنید، بال و پر پیدا کرده و از شما می‌گریزد.)

راز جذب پول و ثروت

 • پول و ثروت را حق مسلم خود نمی‌دانید و جرأت ندارید ادعا کنید شما استحقاق ثروت زیاد و وفور نعمت را دارید. (ضمیر باطن دقیقاً این تفکر را از شما دریافت می‌کند و در واقعیت زندگی شما را به سمت و سویی می‌برد که از ثروت و پول فاصله بگیرید، چون خود را لایق آن نمی‌دانید.)
 • به بخور و نمیر قناعت می‌کنید و پول را اندازه رفع نیازها و به حد کفایت می‌خواهید.
 • اگر برای جایی کار می‌کنید، از اینکه حقوق کمی دارید، رئیستان قدر شما را نمی‌داند و به شما اضافه حقوق نمی‌دهد احساس ناراحتی می‌کنید.
 • احساس حسادت در مورد ثروتمندان در شما به شدت وجود دارد. مثلاً اگر کسی مبلغ کلانی در یک بانک سپرده دارد و شما آن مبلغ را ندارید به او حسادت می‌کنید.
 • همیشه اعتقاد دارید که مثلاً چون فلانی کلاه بردار است ثروتمند شده و این ثروت به ناحق به دست آمده است و چون خود فردی سالم و پاک هستید و دنبال روزی پاک هستید، دارا و ثروتمند نگشته‌اید.
 • در شرایط مختلف با خود تکرار می‌کنید: «موجودی من به حدی نیست که کفاف نیازهای من را بدهد و کمبود وجود دارد.»
 • باور دارید که تنها راه پول دار شدن، زحمات شبانه روزی و سختی بسیار زیاد است.

اگر به هر کدام از موارد ذکر شده فکر کرده‌اید و آن را در ذهن خود تبدیل به یک باور کرده‌اید پس دلیل ثروتمند نشدن شما پیدا شد. شما ذهناً فقیر هستید و از ذخیره تمام نشدنی که در درونتان نهفته است خبر ندارید. از آنجاییکه شما هرگز برای این آفریده نشده‌اید که در فقر و نداری به سر برید. پس هر چه سریعتر باورهای مخرب خود را در مورد پول، ثروت و هر چه که هست از بین ببرید. شاید بسیاری از این باورها به دلیل آموزه‌های اشتباه از زمان کودکی در ذهن شما نقش بسته باشد و یا شاید یک نتیجه‌گیری غلط و یا تلقینی اشتباه منجر به ثبت این موارد نادرست در ضمیر باطن شما شده باشد. در هر صورت نگران نباشید همه آن‌ها قابل تغییر است. گنجینه عظیمی از ثروت درونتان نهفته و منتظر شماست.

راز جذب پول و ثروت

بعد از خنثی شدن باورهای غلط پول و ثروت به زندگی شما سرازیر خواهد شد. زمانی که پول در زندگی شما به حد کفایت در جریان باشد نشان می‌دهد که دیگر از نظر اقتصادی در شرایط خوبی قرار گرفته‌اید. اگر ثروت را همچون موج تصور کنید، به مقدار زیاد در اختیارتان قرار خواهد گرفت و زمانی که این موج پایین می‌رود شک نکنید که مجدداً بالا خواهد آمد.

برای داشتن ذهنی ثروتمند چه کارهایی می‌توان انجام داد؟

قبل از هرکاری باید بتوانید ذهن خود را روی قدرت فوق العاده درونتان متمرکز کنید. آنگاه خواهید دید چگونه شرایط اطراف شما به گونه‌ای فراهم می‌شود تا به سمت ثروت و پول حرکت کنید. برای اینکار باید احساس ثروتمندی را در درونتان به وجود آورید تا ثروت تولید شود. پس روزی سه یا چهار بار به مدت ۵ دقیقه به خود بگویید « ثروت و موفقیت » و یا «من شب و روز از هر حیث خوشبخت هستم.» این کلمات نیروی فوق العاده‌ای دارند. از قدرت تلقین غافل نشوید.

راز جذب پول و ثروت

گاهی بعضی افراد اظهار دارند که با وجود تکرار این عبارات تلقینی هیچ موفقیتی حاصل نشده و چه بسار دچار مشکلات مالی بیشتری شده‌اند. باید به این دست از افراد یادآوری کرد، شما در استفاده از جملات فوق، قانون اصلی آن را فراموش کرده‌اید.این افراد اگر خوب به تلقینات خود دقت کنند حتماً متوجه می‌شوند که بعد از تکرار در درون خود احساس کرده‌اند، حرف‌هایی که می‌زنند دروغ است. آن‌ها حرف‌های خود را عمیقاً باور نکرده‌اند. مثلاً فردی مدعی بود که دائم با خود تکرار می‌کند: من مرد موفقی هستم و از تکرار مداوم این جمله خسته شده بود. او آشکارا معتقد بوده است که این حرف درست نیست پس این باور غلط همچون سدی در برابر جذب ثروت او ایتسادگی می‌کرد. پس چه باید کرد؟

روش درست این است که آنچه خودآگاهانه انتخاب و تکرار می‌کنید نباید چند لحظه بعد ذهناً آن را انکار کنید. زیرا باعث از بین رفتن اثر آن خواهید شد. پس برای گرفتن نتیجه مطلوب می‌توانید این جملات را زمانی تکرار کنید که این افکار مزاحم و باورهای غلط جلوی تلقین را نگیرند و آن زمان لحظات قبل از خواب و بعد از بیداری است که در حالت خلسه بسر می‌برید. به زبان ساده‌تر جملات مثبتی مانند «هم در هنگام روز و هم در هنگام شب، در کلیه کارهایی که انجام دادم، موفق بودم.» را در ساعاتی قبل از خوابیدن و بعد از چشم باز کردن در صبح تکرار کنید. در این زمان‌ها باورهای غلط با شما مبارزه نخواهند کرد. احساس ثروت را کاملاً و با تمام وجود احساس کنید. در نهایت منتظر بمانید تا ضمیر باطن ثروت را به سوی شما هدایت کند.

عباراتی برای تلقین به ضمیر باطن

پس از آنکه باورهای مخرب خود را در مورد ثروت و پول شناسایی کردید و آن‌ها را خنثی کردید. می‌توانید از جملات و عبارات زیر برای تکرار و چشیدن حس خوشایند ثروت لذت ببرید. اجازه بدهید این عبارات در قلب شما نقش ببندد.

 • من با ثروت‌های بی‌کران ضمیر باطن یکی هستم. حق من است که ثروتمند ، موفق و خوشبخت شوم. پول به حد وفور و به طور بی‌پایان به طرف من جریان دارد. من همیشه لیاقت ثروت را دارم و به آزادی خدمات خود را با دیگران تقسیم می‌کنم. از نظر مالی هیچ نوع گرفتاری ندارم. واقعاً که به ‌طور حیرت انگیزی خوش شانس و سعادتمند هستم.
 • من پول را دوست دارم و از آن به طور عاقلانه‌، سازنده و با احتیاط استفاده می‌کنم. من از پول با خوشحالی جدا می‌شوم و مجدداً ثروت به نزدم باز خواهد گشت.

راز جذب پول و ثروت

تعادل بین ثروت و زندگی شاد

لازم است در میان ارائه راهکارهایی برای جذب ثروت به این نکته مهم اشاره کنیم که اگر در زندگی خود هدف نهایی را فقط و فقط کسب ثروت و پول قرار دهید و همه ارزش‌های دیگر را از زندگی حذف کنید، شخصیت شما به صورت یک شخصیت بیمار درمی‌آید. همانطور که در ابتدای این مقاله نیز به آن اشاره شد انسان‌ها به این دنیا آمده‌اند که در تمامی ابعاد زندگی رشد کرده و به موفقیت دست پیدا کنند.

گفتنی است اگر شما تمام تمرکز خود را روی به دست آوردن پول بگذارید و هیچ ذخیره‌ای به جز پول نخواهید، شاید ثروت کلانی به چنگ آورید ولی جنبه‌های دیگر زندگی خود مانند سلامتی، شادی، محبت و هماهنگی را از دست خواهید داد. در واقع باید بدانید آنچه که فقط به آن نیاز دارید، پول و ثروت نیست، بلکه ثروت یکی از آن‌هاست. دقت کنید ثروت در کنار همه چیزهای خوب و دلنشین است که باید آرزوی شما باشد.

راز جذب پول و ثروت

شما با استفاده از قوانین ضمیر باطن خود و قدرت شگفت انگیز آن نه تنها می‌توانید به ثروت بیکران دست پیدا کنید، بلکه می‌توانید استعدادهای نهفته درون خود را آشکار سازید و در همه ابعاد زندگی به درجات بالا دست پیدا کنید. پس از خدا و قدرت برتری که به شما هدیه داده است، هر آنچه نیکی است از ثروت و پول گرفته تا سلامتی، آرامش و محبت بخواهید.

برگرفته از کتاب قدرت فکر نوشته ژوزف مورفی